Szolgáltatói hozzájárulás kiadása

A Szolgáltatói hozzájárulás az ingatlan bekötéséhez szükséges műszaki dokumentáció jóváhagyása. A Szolgáltatói hozzájárulás-kérelmet csak abban az esetben fogadja be az FCSM, ha az igénylő a kérelem tárgyának vonatkozásában rendelkezik Társaságunk egy évnél nem régebbi Előzetes tájékoztatásával.

Ha a bejelentő az Előzetes tájékoztatásban foglaltak alapján az abban előírtak teljesítését vállalja, gondoskodik a vízmérési hely kialakításáról és benyújtja a jelen ÜSZ szerinti tervet. Lakossági és nem lakossági közterületbontással járó ivóvízbekötéshez minden esetben közműegyeztetett terv szükséges, melyet be kell nyújtani.

A víziközmű-törzshálózat mentén fekvő ingatlanoknak a víziközmű-hálózatba történő bekötését a víziközmű-szolgáltatónál az ingatlan tulajdonosa vagy egyéb jogcímen használója az ingatlan tulajdonosának írásbeli hozzájárulásának birtokában kezdeményezheti (a továbbiakban: igénybejelentés). Az igénybejelentésben a bejelentő közli:  

a) a felhasználási célt, az igénybe venni tervezett ivóvíz mennyiségét;

b) nem lakossági felhasználó esetében az elvezetni tervezett szennyvíz mennyiségét, annak minőségi jellemzőit, különös tekintettel a vízvédelmi hatóság által előírt küszöbértékekre;

c) a bekötéssel érintett ingatlan címét, helyrajzi számát, a tulajdonos személyét, valamint – ha az nem azonos a bejelentővel – az ingatlan tulajdonosának a bejelentéshez mellékelendő írásbeli nyilatkozata alapján az ingatlanhasználat jogcímét és

d) a csatlakozó hálózat, illetve a házi ivóvíz- és szennyvízhálózat kialakításának általános műszaki jellemzőit (Vhr.55.§ (1) bekezdés.).

 

Az igénylő kérelme a „Szolgáltatói hozzájárulás-kérelem víziközmű-hálózatba történő ivóvízbekötéshez” nyomtatványon kerül rögzítésre.

A kérelem csak postai úton vagy személyes beadással nyújtható be a Társaság Ügyfélszolgálatára.

A kitöltött formanyomtatvány, valamint a tervek elbírálásához az ÜSZ 1. számú mellékletben előírt dokumentumok – Vízgazdálkodási tervezési szakterület (VZ-TEL), illetve Építmények gépészeti tervezési szakterület (G) tervezői jogosultsággal rendelkező személy által, Társaságunk honlapján közzétett műszaki irányelvek alapján elkészített terv (műszaki leírás, helyszínrajz; nem lakossági kibocsátás esetén gépészeti terv;) – benyújtása mellett a következő iratokat, dokumentációkat szükséges mellékelni: 

·        kitöltött tervezői nyilatkozat nyomtatvány,

·        60 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolata és ingatlan-nyilvántartási térképmásolata (TAKARNET rendszerből származó másolat is megfelel), új vízbekötés létesítése esetén a tervezett nyomvonal közműegyeztett helyszínrajza, amennyiben az igénylő nem a tulajdonos, akkor szükséges a tulajdonos(ok) közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt hozzájárulása is társtulajdonosok adatlapja több tulajdonos esetén; 

·        a magánokirat kellékeinek megfelelő meghatalmazás, amennyiben az eljáró személy eltér az igénylőtől,

·        amennyiben az igénylő gazdálkodó szervezet, úgy az igénylő aláírási címpéldánya;

·        végleges építési határozat másolata (nem lakossági felhasználó esetén, valamint amennyiben építési engedélyhez kötött a beruházás),

·        közös vagy szolgalmi jogos csatlakozás esetén, az érintett ingatlanok 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap másolata;

·        szolgalmi jogos, illetve közös bekötések esetén:

újonnan létesülő szolgalmi jogos csatlakozásnál az érintett ingatlan tulajdonosai között létrejött szerződés ingatlan-nyilvántartási feladatokat végző hatósági iktatóbélyegzővel ellátott példánya, közös csatlakozás esetén a felhasználási helyek tulajdonosai által megkötött víziközmű közös használatából eredő jogok és kötelezettségek egymás közötti gyakorlását rögzítő szerződés. Az igénybejelentés mellékletét képező szerződés tartalmazza legalább a következőket:

a)     a víziközmű-szolgáltatás díjának – az esetleges víziközmű-fejlesztési hozzájárulás – megfizetésére kötelezett felhasználó megnevezését, valamint

b)     ha vízvezetési szolgalom alapítása szükséges, a szolgalomalapítás iránti ingatlan-nyilvántartási kérelemnek az ingatlan-nyilvántartási feladatokat végző hatósági iktatóbélyegzőjével ellátott igazolását.

 

Az FCSM fenntartja a jogot, hogy az ügyintézéshez szükséges bármilyen egyéb dokumentumot is bekérhessen.

A Szolgáltató a benyújtott tervdokumentáció alkalmasságáról annak benyújtásától számított 5 napon belül nyilatkozik (Vhr. 55/A. § (2) bekezdés). Ha a benyújtott terv az ÜSZ 1. mellékletében foglaltaknak nem felel meg, vagy a bekötés megvalósítására nem alkalmas, a víziközmű-szolgáltató a terv benyújtását követő 5 napon belül írásos indokolással ellátva a terv kiegészítését vagy új terv benyújtását kérheti (Vhr. 55/A. § (3) bekezdés). 

A nyilatkozatban a Szolgáltató megadhatja hozzájárulását a törzshálózatra történő csatlakozására, vagy a víziközmű-szolgáltatás mennyiségének növelésére, illetve megfelelő indoklással elutasíthatja azt, vagy hiánypótlásra szólíthatja fel a felhasználót. Ha a benyújtott terv formai vagy műszaki okból nem felel meg az előírásoknak, vagy a kérelem hiányosan lett beadva, a hozzájárulás nem adható meg. Ilyenkor a Szolgáltató hiánypótlásra kéri fel a megrendelőt/igénylőt, feltüntetve, hogy a hozzájárulás megadását a terv, vagy a beadvány kiegészítéséhez, vagy megfelelő új terv benyújtásához köti. A hiánytalan kérelmet követő 8 napon belül a víziközmű-szolgáltató tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy milyen további feladatokat és fizetési kötelezettségeket kell teljesítenie.

 

E tájékoztatás keretében a víziközmű-szolgáltató:

a)   megállapítja a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás összegét,

b)   megadja a bekötéshez szükséges, törzshálózatra vonatkozó műszaki alapadatokat és

c)   meghatározza vízmérési hely kialakításának műszaki feltételeit (Vhr. 55. § (5) bekezdés).

 

A víziközmű-szolgáltató a bekötéssel összefüggő tervek kivitelezésre alkalmasságával kapcsolatos nyilatkozatát az igénybejelentést követő 15 napon belül adja ki. Ha a víziközmű-szolgáltató e határidő lejártát követő napig nem nyilatkozik, az alkalmassággal kapcsolatos nyilatkozat megadottnak tekintendő és a csatlakozás a benyújtott, a bekötéssel összefüggő tervek alapján kivitelezhető (Vksztv. 55/J. § (1a) bekezdés).

A Szolgáltatói hozzájárulás kiadása után a terv- és kivitelezés-engedélyezést követően a kérelmező saját költségén intézkedik a vízmérési hely (vízóra akna), valamint új vízbekötés esetén munkagödör kialakításáról, a házi ivóvízhálózat megépítéséről és annak a mérőaknába történő beállásáról.

Előközművesítés esetén, vagyis kizárólag bekötővezeték kiépítésekor a kérelmező és a Szolgáltató közt nem jön létre ivóvíz-szolgáltatásra vonatkozó jogviszony, Közszolgáltatási Szerződés nem kerül megkötésre.

A víziközmű-szolgáltató az igénybejelentést a kézhezvételét követő 5 napon belül elutasítja, ha 

·        a kérelmező nem rendelkezik a Szolgáltató által kiadott 1 évnél nem régebbi Előzetes tájékoztatásával,

·        az érvényes Előzetes tájékoztatásban megadott adatok nincsenek összhangban a benyújtott tervdokumentációban szereplő adatokkal,

·        a benyújtott terv formai vagy műszaki okból nem felel meg az előírásoknak, vagy a kérelem hiányosan lett beadva.

 

A kiásott, nyílt és biztonságos munkavégzésre alkalmas munkaárokban a bekötővezeték kiépítését, a helyszíni szemlét, a nyomáspróbát, a működőképességi és vízzárósági próbát, a geodéziai bemérést a víziközmű-szolgáltató, az általa megbízott vállalkozó, vagy a kérelmező által kiválasztott, a kivitelezési jogosultsággal rendelkező vízszerelők nyilvántartásában szereplő személy végzi, amelynek megvalósítása nem lehet későbbi, mint a munkaárok rendelkezésre állásának bejelentését követő 30. nap. Ezek költségét, illetve díját a kérelmező köteles megelőlegezni, kivéve, ha jogszabály alapján mentesül a költség és díj megfizetése alól (Vhr. 55/B. § (1) bekezdés).

Amennyiben az ingatlan nem rendelkezik meglévő ivóvízbekötéssel, abban az esetben a bekötés létesítéséhez szükséges munkagödör kialakítása a felhasználó feladata a törzshálózattól a vízmérőaknáig, amennyiben azt Társaságunk kapacitás hiányában nem tudja elvégezni. Abban az esetben, ha a munkagödör kialakítását a Társaságunk végzi, annak költsége is a felhasználót terheli.

A szerelést és visszatemetést követő közterületi burkolat megfelelő helyreállítása a felhasználó feladata.

A Munkakezdési Útkezelői Hozzájárulást (útburkolat-bontási engedélyt) a létesítés helye szerinti illetékes Önkormányzat Műszaki Osztályától kell kérni, és a közműegyeztetett tervekkel együtt, a helyszíni ellenőrnek másolatban át kell adni.

A törzshálózatra történő csatlakozást kizárólag az FCSM munkatársai végezhetik, amelynek megvalósítása nem lehet későbbi, mint a munkaárok rendelkezésre állásának bejelentését követő 30. nap.

A munkakezdést a FCSM részére be kell jelenteni és a szakfelügyeletet írásban kell megrendelni a kivitelezés megkezdése előtt legalább két héttel. A munkálatokat az időjárás függvényében végezzük el. 

Az ivóvízbekötővezeték sikeres üzembe helyezése nem mentesíti a kivitelezőt, beruházót a szavatossági időtartam alatti garanciális meghibásodások javítása alól. 

A víziközmű-szolgáltató vagy az általa megbízott vállalkozó az elszámolás alapjául szolgáló telki vízmérőt az üzembe helyezésekor illetéktelen beavatkozás, leszerelés megakadályozása céljából plombával vagy leszerelést megakadályozó zárral látja el (Vhr. 55/B. § (2) bekezdés).

A víziközmű-szolgáltató hozzájárulása nélkül végzett bekötés esetén az építtetőt a víziközmű-szolgáltató a jogkövetkezményekre történő figyelemfelhívással egyidejűleg, a tudomásszerzést követő 5 napon belül írásban, igazolható módon felszólítja a létesítmény szükség szerinti átalakítására, ha azzal a műszaki szempontból alkalmassá válik, és a víziközmű-szolgáltatás biztosításában egyéb akadálya nincs (Vhr. 55/B. (3) bekezdés).

Nem lakossági felhasználó által kért bekötés megvalósításához, vagy részére nyújtott szolgáltatás mennyiségének növeléséhez, illetve minősége igényelt javításához a mindenkor érvényes víziközmű-fejlesztési hozzájárulásra vonatkozó szabályok szerint az igénylőnek víziközmű-fejlesztési hozzájárulást kell fizetnie. Nem kell víziközmű-fejlesztési hozzájárulást fizetnie a központi költségvetési szervnek és intézményének, a helyi önkormányzatnak és annak költségvetési intézménynek, a jogi személyiséggel rendelkező vallási közösségnek, valamint normatív állami támogatásban részesülő, közfeladatot ellátó, nem nyereség- és vagyonszerzési célt szolgáló egyéb intézménynek.

A nem lakossági felhasználó a víziközmű-szolgáltatóval kötött szerződésben foglaltak szerint a víziközmű-szolgáltató részére víziközmű-fejlesztési hozzájárulást fizet

a)  közszolgáltatási szerződéses jogviszony esetében a felhasználási helyen biztosítandó szolgáltatási kapacitásért,

b)  a víziközmű-szolgáltatásba bekapcsolt ingatlanhoz biztosított kapacitás általa kezdeményezett bővítéséért,

c)  a víziközmű-szolgáltatás minőségének általa igényelt emelése esetében, továbbá

d)  az új bekötés megvalósítását megelőzően, ha a bekötés a nem lakossági felhasználó által, nem továbbértékesítésre épített újépítésű lakás víziközmű-szolgáltatását szolgálja.

 

A Vksztv 55/H. § alapján mentes a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás, az igénybejelentés elbírálásának díja, a tervegyeztetés, adategyeztetés vagy ennek megfelelő szolgáltatás díja, a kiszállási díj, az igényfelméréssel és az igénybejelentés feldolgozásával, elbírálásával kapcsolatban bármilyen tevékenység, szolgáltatás díja, továbbá rácsatlakozáskor a legfeljebb 32 mm átmérőjű ivóvízvezeték bekötése. Az erről készült szerődéstervezet és fizetési tájékoztató az engedélyezési eljárás során a bekötés kérelmezőjének megküldésre kerül. 

A víziközmű-fejlesztési hozzájárulás megállapításának szabályait a 3.1.37. pont tartalmazza. 

A víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetésére kötelezett nem lakossági felhasználó esetében Szolgáltatói hozzájárulás kiadásának feltétele a megállapodás mindkét fél általi aláírása, és a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás Szolgáltatónak történő befizetése. Amennyiben az igénylő a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a Szolgáltató az igénybejelentést elutasítja.

A Szolgáltatói hozzájárulással együtt a Szolgáltató a közszolgáltatási szerződéses ajánlatot is megküldi az igénylőnek, melyet 2 példányban aláírva 15 napon belül kell visszaküldenie a Szolgáltatóhoz.

 

A Vksztv. 55/J. §-55/K. §-a alapján:

Ha a víziközmű-szolgáltató az ivóvíz-bekötővezeték létesítésére irányuló a bekötéssel összefüggő terveket kivitelezésre alkalmatlannak minősítette, új terv benyújtását, vagy a tervek olyan kiegészítését írta elő, amellyel az igénybejelentő nem ért egyet, az igénybejelentő a műszaki biztonsági hatóságtól kérheti az alkalmassági nyilatkozat kiadását. A kivitelezésre való alkalmasság megállapítására indított eljárásra a Vksztv. végrehajtására kiadott kormányrendelet rendelkezéseit kell alkalmazni azzal, hogy a műszaki-biztonsági hatóság az alkalmassági nyilatkozat kiadására irányuló kérelmet a kérelem beérkezésétől számított 8 munkanapon belül köteles elbírálni és döntéséről a kérelmezőt értesíteni. A műszaki-biztonsági hatóság eljárása díjmentes (Vksztv. 55/J. § (1) bekezdés).

A víziközmű-szolgáltató a bekötéssel összefüggő tervek kivitelezésre alkalmasságával kapcsolatos nyilatkozatát az igénybejelentést követő 15 napon belül adja ki. Ha a víziközmű-szolgáltató e határidő lejártát követő napig nem nyilatkozik, az alkalmassággal kapcsolatos nyilatkozat megadottnak tekintendő és a csatlakozás a benyújtott, a bekötéssel összefüggő tervek alapján kivitelezhető (Vksztv. 55/J. § (1a) bekezdés).

A víziközmű-szolgáltató – az igénybejelentő egyidejű tájékoztatása mellett – az (1a) bekezdés szerinti kivitelezés megtiltását kérelmezheti a műszaki biztonsági hatóságnál, ha a terv kivitelezésre alkalmatlan. A műszaki biztonsági hatóság a kérelem alapján dönt

a)  a tervek kivitelezésre alkalmassága tárgyában, illetve

b)  szükség szerint meghatározza azokat a műszaki biztonsági feltételeket, amelyek teljesülése esetén a tervkivitelezésre alkalmassága biztosítható (Vksztv. 55/J. § (1b) bekezdés).

 

A Vksztv. 55/J. § (1b) bekezdés szerinti eljárás a Vksztv. 55/J. § (1a) bekezdésben foglalt joghatás beálltától számított 20 napon belül kezdeményezhető. A határidő jogvesztő. A műszaki biztonsági hatóság az ügyben 20 napon belül dönt (Vksztv. 55/J. § (1c) bekezdés).

Amennyiben az ivóvíz-bekötővezeték létesítésével kapcsolatban az igénybejelentő nem a víziközmű-szolgáltatót, hanem a kivitelezési jogosultsággal rendelkező vízszerelők nyilvántartásában szereplő személyt bízza meg, az ivóvíz-bekötővezeték átvételéről és üzembe helyezéséről a víziközmű-szolgáltató köteles gondoskodni, feltéve, hogy az – a víziközmű-szolgáltató által elfogadott vagy a műszaki biztonsági hatóság által alkalmassá nyilvánított – kiviteli tervnek megfelelően készült el (Vksztv. 55/J. § (2) bekezdés).

Ha a (2) bekezdés szerinti esetre a víziközmű-szolgáltató üzletszabályzata a víziközmű-szolgáltató kötelező helyszíni képviseletét írja elő, a helyszíni képviseletért külön díjat nem számíthat fel (Vksztv. 55/J. § (2a) bekezdés).

A víziközmű-szolgáltató az ivóvíz-bekötővezeték üzembe helyezéséről a kivitelezés befejezésének a víziközmű-szolgáltatóhoz történt bejelentésétől számított 8 munkanapon belül köteles nyilatkozni, továbbá köteles az ivóvíz-bekötővezetéket üzembe helyezni. Amennyiben a víziközmű-szolgáltató a 8 munkanapos határidőn belül nem nyilatkozik és az ehhez szükséges műszaki feltételek adottak, úgy az üzembe helyezés nem tagadható meg, a víziközmű-szolgáltató köteles az ivóvíz-bekötővezetéket azonnal üzembe helyezni (Vksztv. 55/J. § (3) bekezdés).

Ha a víziközmű-szolgáltató határidőn belüli nyilatkozatával az ivóvíz-bekötővezeték üzembe helyezését megtagadja, vagy a műszaki feltételek a víziközmű-szolgáltató szerint egyébként nem adottak, az igénybejelentő a műszaki biztonsági hatóságtól kérheti az üzembe helyezés elrendelését. A műszaki biztonsági hatóság eljárására az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendelet rendelkezéseit kell alkalmazni azzal, hogy a műszaki-biztonsági hatóság az üzembe helyezés elrendelésére irányuló kérelmet a kérelem beérkezésétől számított 8 munkanapon belül köteles elbírálni és döntéséről a kérelmezőt értesíteni. A műszaki-biztonsági hatóság eljárása díjmentes (Vksztv. 55/J. § (4) bekezdés).

A Vksztv. 55/H. § alapján díjmentes csatlakozásra jogosult igénybejelentőnek a víziközmű-szolgáltató megtéríti az ivóvízvezeték összefüggésben felmerült, igazolt költségeit, ha

a)      az ivóvíz-bekötővezeték létesítésére irányuló tervek alapján a csatlakozás kivitelezése e törvény alapján megkezdhető,

b)      az igénybejelentő a bekötés kivitelezését befejezi, és azt

         ba)       a víziközmű-szolgáltatónak a Vksztv 55/J. § (1a) bekezdése szerinti, a bekötéssel összefüggő tervek kivitelezésre alkalmasságáról szóló nyilatkozata kézhezvételétől,

         bb)       nyilatkozat hiányában a terv benyújtásától számított 15 napos határidő lejártától,

         bc)       a Vksztv 55/J. § (1b) bekezdés alapján folytatott eljárásban meghozott, a tervek kivitelezésre alkalmasságát megállapító döntés véglegessé válásától, vagy

         bd)       a Vksztv 55/J. § (1) bekezdés szerinti döntés véglegessé válásától

számított százhúsz napon belül bejelenti, és

c)      a Vksztv 55/J. § (4) bekezdés szerinti olyan közigazgatási hatósági eljárásra kerül sor, amely az üzembe helyezés elrendelésével zárul (Vksztv. 55/K. § (1) bekezdés).

 

Ha a költségek Vksztv 55/K (1) bekezdés szerinti megtérítésére a megtérítési igény bejelentését követő 15 napon belül nem került sor, a fizetésre kötelezés tárgyában a műszaki biztonsági hatóság kérelemre dönt. A kérelem az (1) bekezdés c) pontja szerinti eljárás keretében is előterjeszthető (Vksztv.55/K. § (2) bekezdés).

A Vksztv 55/K (2) bekezdés szerinti eljárás igazgatási szolgáltatási díja huszonkétezer forint. A hatóság a díj megfizetésére az eljárást lezáró döntésében

a) a víziközmű-szolgáltatót kötelezi, ha a kérelmező kérelmének részben vagy egészben helyt ad,

b) a kérelmezőt kötelezi, ha a kérelmet elutasítja (Vksztv. 55/K. § (3) bekezdés).

 

Új vízbekötés létesítése

A kérelmező a bekötővezeték létesítéséhez a jóváhagyott tervdokumentációnak megfelelően elkészíti – vagy elkészítteti – a vízmérőaknát és elvégzi vagy elvégezteti a bekötővezeték szereléséhez szükséges földmunkákat. A bekötés előkészületi munkálatait az FCSM, a kérelmező vagy megbízottja jelenlétében ellenőrzi.

A kiásott, nyílt és biztonságos munkavégzésre alkalmas munkaárokban a bekötővezeték kiépítését, fertőtlenítését, a helyszíni szemlét, a nyomáspróbát, a működőképességi és vízzárósági próbát, a geodéziai bemérést és a vízmérési helyen a bekötési vízmérő beszerelését a víziközmű-szolgáltató, az általa megbízott vállalkozó vagy egyedi elbírálás alapján a kérelmező által kiválasztott, a kivitelezési jogosultsággal rendelkező vízszerelők nyilvántartásában szereplő személy végzi, amelynek megvalósítása nem lehet későbbi, mint a munkaárok rendelkezésre állásának bejelentését követő 30. nap. 

Ezek költségét, illetve díját a kérelmező köteles megelőlegezni, kivéve ha jogszabály alapján mentesül a költség és díj megfizetése alól. Mentes a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás, az igénybejelentés elbírálásának díja, a tervegyeztetés, adategyeztetés vagy ennek megfelelő szolgáltatás díja, a kiszállási díj, az igényfelméréssel és az igénybejelentés feldolgozásával, elbírálásával kapcsolatban bármilyen tevékenység, szolgáltatás díja, továbbá rácsatlakozáskor a bekötési vízmérőóra költsége, a bekötési vízmérőóra felszerelésének díja és a nyomáspróba díja alól a legfeljebb 32 mm átmérőjű ivóvízvezeték és a legfeljebb 160 mm átmérőjű szennyvízvezeték bekötése. Az FCSM a bekötési igény befogadását nem tagadhatja meg, ha a csatlakozás valamennyi jogszabályi feltétele teljesül.

A víziközmű-szolgáltató köteles a kérelmezővel és az általa megbízott vízszerelővel együttműködni.

A víziközmű-szolgáltató vagy az általa megbízott vállalkozó az elszámolás alapjául szolgáló bekötési vízmérőt vagy mellékvízmérőt, a számlázás alapjául szolgáló mellékvízmérőt, telki vízmérőt, valamint szennyvízmennyiség-mérőt (a továbbiakban együtt: elszámolás alapjául szolgáló fogyasztásmérő) az üzembe helyezésekor illetéktelen beavatkozás, leszerelés megakadályozása céljából plombával vagy leszerelést megakadályozó zárral látja el.

A víziközmű-szolgáltató hozzájárulása nélkül végzett bekötés esetén az építtetőt a víziközmű-szolgáltató a jogkövetkezményekre történő figyelemfelhívással egyidejűleg, a tudomásszerzést követő 5 napon belül írásban, igazolható módon felszólítja a létesítmény szükség szerinti átalakítására, ha azzal a bekötés műszaki szempontból alkalmassá válik, és a víziközmű-szolgáltatás biztosításának egyéb akadálya nincs.

Üzembe helyezett ivóvíz-törzshálózaton a bekötési vízmérő felszerelését, cseréjét, leszerelését, valamint a csatlakozás készítését kizárólag az FCSM vagy az általa megbízott vállalkozó végezheti.

Nem lakossági ivóvíz-bekötés esetén víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetendő.

 

Előközművesítés

Az ingatlan tulajdonosának, vagy egyéb jogcímen használójának lehetősége van ivóvíz-bekötővezeték kiépítésére anélkül, hogy a házi vízhálózat kiépítésre kerülne. Előközművesítés esetében is a fentebb foglalt tervek és dokumentumok beadása szükséges. Igény esetén az ivóvíz-bekötővezeték kiépítését, a működőképességi próbát, a geodéziai bemérést a víziközmű-szolgáltató, vagy az általa megbízott vállalkozó végzi. Ezek munkadíját az igénylő köteles megelőlegezni.

 

Meglévő vízbekötés felbővítése, áthelyezése 

Az ivóvíz-bekötővezeték, vízmérő bővítését, áthelyezését megelőzően minden esetben Társaságunk Előzetes tájékoztatását kell megkérni. A kiadott Előzetes tájékoztatásunkban megadott műszaki feltételek alapján tervdokumentáció benyújtását és véleményezését követően végezhető el. 

Az ivóvíz-bekötővezeték bővítését, illetve áthelyezését az FCSM vagy az a kérelmező által megbízott alvállalkozó végzi. Az átalakítások megrendelését írásban a szükséges dokumentumok (1. számú melléklet) csatolásával kezdeményezheti a bekötési vízmérő felhasználója. Az FCSM az ivóvíz-bekötővezeték bővítését, illetve áthelyezését az új vízigény és a bekötés paraméterei alapján kalkulált díj ellenében végzi. Az átalakítás feltétele az ingatlan tulajdonostársainak írásbeli hozzájárulása, valamint igazolás arra vonatkozóan, hogy az érintett ingatlan tekintetében díjtartozás nem áll fenn, továbbá hogy az új vízmérőhely az FCSM által meghatározottaknak megfelelő kialakítású legyen. A felhasználó igénye alapján az FCSM a szolgáltatói hozzájárulásban és a víziközmű-fejlesztési hozzájárulási szerződésben nyilatkozik a kapacitásfejlesztésre vonatkozó víziközmű-fejlesztési hozzájárulás mértékéről.

 

Szolgalmi jogos bekötések

Amennyiben az ivóvízhálózatba történő bekötés közvetlenül nem oldható meg, abban az esetben az ingatlan tulajdonosainak megállapodása alapján lehetőség van a szomszédos ingatlan(ok)on keresztül történő bekötésre, abban az esetben, ha a Szolgáltató hozzájárul a szolgalmi jogos átvezetéssel történő ellátáshoz. Az ingatlan tulajdonosai kötelesek a szolgalmi jogos bekötés feltételeit szerződésben rögzíteni, és a területileg illetékes ingatlan-nyilvántartási feladatokat végző hatóság felé az ingatlanok tulajdoni lapjaira feljegyeztetni. A megépült szolgalmi jogos hálózat kialakítására vonatkozóan kivitelezői nyilatkozatot, valamint megvalósulási helyszínrajzot kell benyújtani. Amennyiben a szolgalmi jogos ivóvízhálózat az előzetesen benyújtott tervektől nem tért el, akkor a külön megvalósulási helyszínrajz nem szükséges. Ebben az esetben a kivitelezői nyilatkozatnak utalnia kell a kiviteli terv és a megvalósulás közötti azonosságra. A tervtől eltérő kivitelezés esetén, a Beruházó és a Kivitelező által leigazolt megvalósulási helyszínrajz benyújtása szükséges. A szolgalmi jogos vezetéket az FCSM csak abban az esetben vizsgálja, ha a szolgáltatási pont és az ivóvíz-törzshálózat csatlakozás közötti szakasz szolgalmi jogot érint.