Szennyvíz elvezetése beemelő műtárgy segítségével

Amennyiben az ingatlanról a lakossági felhasználó háztartási szennyvize az utcai közcsatorna-hálózatba gravitációs úton nem vezethető be, úgy házi szennyvízbeemelő beépítésére lehet szükség. A hatályos jogszabályokban előírt feltételek teljesülése esetében, írásbeli igénybejelentés és sikeres műszaki átadás-átvételi eljárás után a Szolgáltató a házi szennyvízbeemelő vonatkozásában elvégzi a törvényben meghatározott feladatokat.

A műszakilag elérhető szennyvízelvezető törzshálózathoz újonnan csatlakozni kívánó lakossági felhasználó (új bekötés) esetében – a víziközmű-szolgáltatóval történő eltérő megállapodás hiányában – az érintett felhasználó gondoskodik a víziközmű-szolgáltató üzletszabályzatában meghatározott alapvető műszaki követelményeket kielégítő házi szennyvízbeemelő kiépítéséről.

A műszakilag elérhető szennyvízelvezető törzshálózathoz korábban csatlakozott, és a Vhr. hatályba lépése után a felhasználó által kiépített házi szennyvízbeemelők esetében, írásos igénybejelentés után, a törvényben meghatározott feladat átvételekor a víziközmű-szolgáltató és a felhasználó átadás-átvételi jegyzőkönyvet vesz fel, amelyben rögzítik a beemelő műszaki paramétereit és állapotát az alábbiak szerint:

a)     a házi szennyvízbeemelő műtárgy ingatlanon belüli elhelyezkedését, közterület felőli megközelíthetőségét, a hozzáférhetőség módját, a jellemző méreteit és anyagát;

b)     a szivattyú vagy a vákuumszelep műtárgyon belüli elhelyezését, típusát, – ha ismert – a gyártási évét, műszaki állapotát és az utolsó felújítás időpontját;

c)     a szennyvíz-bekötővezetékhez, esetleg a házi vízhálózathoz csatlakozó szerelvények méretét, fajtáját;

d)     az energiaellátó vezeték csatlakozási pontjait, a beépített elektromos védelmi berendezések jellemző paramétereit;

e)     a helyszínen készült vázrajzokat műszaki szükség szerinti részletességgel vagy azt a tényt, hogy a felhasználó által rendelkezésre bocsátott műszaki tervek megfelelőek,

f)       egyéb, az átadó vagy az átvevő által lényegesnek tartott megállapításokat;

g)     a Szolgáltató fenntartja a jogot, hogy amennyiben a beemelő kialakítása nem felel meg a biztonságos munkavégzés feltételeinek, az üzemeltetést felfüggessze, és felszólítsa a lakossági Felhasználót, hogy a hiányosságokat szüntesse meg, illetve az átvétel esetén az átvételi eljárást befejezze és a feltárt műszaki hiányosságok javítása után ismételt átvételi eljárás keretében vizsgálja;

h)     az átvételt követően a házi szennyvízbeemelő működtetése, illetve működőképességének és üzembiztonságának, üzemképes állapotának folyamatos fenntartása a Szolgáltató feladata, valamint Szolgáltató biztosítja a rendeltetésszerű üzemeltetésből származó meghibásodások javítását. Ezen felül a Szolgáltató vállalja, hogy évenként egy alkalommal – előzetes Felhasználói bejelentést követően – a Szolgáltató üzemeltetésében álló házi szennyvízbeemelő berendezés karbantartását (tartály, úszókapcsoló-, szivattyútisztítás, úszókapcsolók, szivattyú működésének ellenőrzése, elzáró szerelvények megmozgatása, működésük ellenőrzése) térítésmentesen elvégzi;

i)       a lakossági Felhasználó által a Szolgáltató üzemeltetésébe adott házi szennyvízbeemelő meghibásodása esetén a Szolgáltató a bejelentést a telefonos ügyeletén a nap 24 órájában fogadja és a bejelentéstől számított 24 órán belül megkezdi a hiba elhárítását,

j)       a nem üzemszerű működésből adódó meghibásodások hibaelhárítási és javítási költségeit a Szolgáltató a Felhasználóra terheli,

k)     a házi szennyvízbeemelő energia ellátását a Felhasználó köteles biztosítani. A szennyvízbeemelőt megtápláló elektromos hálózatrészről más fogyasztó nem működtethető. Az ebből fakadó üzemzavarokért a Szolgáltató nem vállal felelősséget. A házi szennyvízbeemelőt ellátó elektromos hálózat meghibásodásáért, az ilyen jellegű meghibásodásokból eredő károkért, az érintésvédelmi és egyéb biztonságtechnikai szabályok, előírások be nem tartásából adódó balesetekért, károkért a Szolgáltató felelősséget nem vállal. A megfelelő, biztonságos, szabványoknak megfelelő elektromos megtápláló hálózat kiépítése, karbantartása és javítása nem tartozik a Szolgáltató felelősségi körébe. Ha arra korábban nem került sor, a Felhasználó által kiépített házi szennyvízbeemelő, akkor kerül az ellátásért felelős vagy rendszerfüggetlen víziközműelem esetében a Szolgáltató tulajdonába, amikor a fő szerkezeti egység cseréje (új szivattyú, vezérlő szekrény vagy műtárgy beépítése) válik szükségessé, vagy megvalósul annak felhasználási helytől független energiaellátása. A Felhasználó köteles mindent megtenni, hogy a biztonságtechnikai követelményeknek nem megfelelő kialakítású beemelő üzemeltetése balesetet, káreseményt ne okozzon;

l)       a beemelő tartály gravitációs csatlakozási pontja és az ingatlan közötti csatornahálózat, továbbá a beemelőt megtápláló elektromos vezeték az ingatlan tartozékának minősül, annak karbantartása, üzemeltetése az ingatlan tulajdonosának feladata. A házi szennyvízbeemelő tartály pufferszintje alatt bekötött gravitációs házi szennyvízcsatornákon visszaáramlást gátló szerelvény beépítése szükséges. Ezen területek elöntése során keletkező károkat a Szolgáltató nem téríti meg, illetve azokért felelősséget nem vállal

m)    amennyiben a házi szennyvízbeemelő berendezés részei, (különösen a szivattyú) Felhasználónak felróható hiba vagy külső illetéktelen, erőszakos behatás miatt javíthatatlanná válik, a cserélt elemek értékét számla ellenében, a Szolgáltató részére megtéríteni köteles. A házi szennyvízbeemelő berendezés nem rendeltetésszerű használata miatt bekövetkező hiba javításának költségeit a Szolgáltató részére számla ellenében, a Felhasználó megtéríteni köteles.

 

A házi szennyvízbeemelők kialakításával kapcsolatos információk, elvárások és alapvető műszaki követelmények:

·        Egy ingatlanon egy házi szennyvízbeemelőt kell kialakítani egy lakás esetén. Amennyiben egy ingatlanon több lakás (maximum 4 lakás) épül ki, ez esetben lakásonként külön házi szennyvízbeemelőt kell kiépíteni külön gyűjtőtartállyal, szivattyúval, vezérléssel és nyomócsővel.

·        Egyedi esetben engedélyezett egy házi szennyvízbeemelőre két lakás rákötése a minimum műszaki követelmények figyelembevételével.

·        Négynél több lakás esetén kis közösségi beemelőt kell létesíteni, és ebben az esetben, mint házi szennyvízbeemelőt a Szolgáltató nem veszi át üzemeltetésre.

·        Amennyiben a házi szennyvízbeemelő és annak nyomóvezetéke kizárólag nem a felhasználási hely ingatlan területén helyezkedik el, akkor a Szolgáltató nem veszi át üzemeltetésre.

·        Önálló ingatlanon álló egylakásos lakóépület esetén (4 fő lakossal számolva) a szennyvízbeemelő akna tározó terének legalább 0,25 m3 üzemi térfogattal, és ezen felül biztonsági tározó kapacitással kell rendelkeznie. A biztonsági tározó kapacitás legalább a felhasználási hely tervező által meghatározott egy napi vízkibocsátásának megfelelő kell legyen.

·        A háztartási szaniterekhez közvetlenül csatlakozó szennyvíztovábbító berendezések nem tekintendőnek házi szennyvízbeemelőnek.

·        A szennyvízbeemelőbe csapadékvíz, csurgalékvíz és talajvíz bevezetése tilos!

 

A házi szennyvízbeemelők nyomóvezetéke:

·        Egy nyomóvezetékre csak egy házi szennyvízbeemelő csatlakoztatható. Több szennyvízbeemelő rákötése ugyanarra a nyomóvezetékre tilos!

·        A minimálisan szükséges szabad átfolyási keresztmetszet figyelembevételével a legkisebb nyomócső belső átmérő 40 mm (DN50), 20 méternél hosszabb nyomóvezeték esetén 50 mm (DN63) lehet.

·        Szennyvízbeemelőt min DN63 mm-es nyomóvezetékkel lehet a közterületi hálózatra rákötni. Ennél kisebb keresztmetszetű nyomóvezeték alkalmazása a rákötésnél tilos. Indokolt esetben ennél nagyobb keresztmetszetű nyomóvezeték alkalmazása lehetséges.

·        Egy energiatörő tisztító aknába egyszerre max. 2 db nyomóvezeték köthető be. Kettőnél több nyomóvezeték esetén új energiatörő tisztító aknát kell beépíteni. Két nyomóvezeték rákötés esetén a tisztító idom min. DN 200-as átmérőjű kell legyen.

·        A nyomóvezeték(ek) szakaszait a fagyhatár alatt kell vezetni, a lehető legminimálisabb iránytöréssel.

·        A szennyvízbeemelő aknában a nyomóvezetékek szerelvényeit kizárólag menetes/bontható kötőelemekkel lehet szerelni, ragasztott KPE idomok alkalmazása tilos.

·        Azokon a helyeken, ahol a bekötővezeték nyomott hálózatra köt, a gerincvezetékhez történő csatlakozáshoz az erre a célra kifejlesztett idomokat kell használni.

·        A csatlakozást a gerincvezetéken elhelyezett ágidom és 45o-os könyökidom felhasználásával kell kialakítani.

·        A közterületi nyomóvezetékre történő csatlakozás esetében a bekötővezetékre a telekhatáron kívül csapszekrényben elhelyezett elzárót kell beépíteni. Az elzáró szekrényt megfelelő azonosítóval kell ellátni.

·        A főelzáró tolózárnak meg kell felelnie a szennyvízvezetékbe építhetőség feltételeinek.

·        A befolyó vezeték(ek) és nyomócső munkaárkait gondosan kell tömöríteni. Ügyelni kell arra, hogy talajsüllyedés miatt a vezetékekben feszültség, torzulás ne keletkezhessen.

·        A szennyvízbeemelő nyomóvezetékének nyomvonalán, valamint a gravitációs befolyó vezeték(ek) nyomvonalán fásszárú növényt telepíteni tilos. A nyomóvezeték helyét úgy kell megválasztani, hogy az a későbbiekben is hozzáférhető, javítható legyen.

 

A házi szennyvízbeemelő akna kialakítása, telepítése:

·        A szennyvízbeemelő akna átmérőjét úgy kell megválasztani, hogy az elégséges legyen a választott szivattyú és az úszók akadálytalan elhelyezésére és működésére.

·        A beemelő akna földnyomásra méretezett, felúszás ellen biztosított, vízzáró, a háztartási szennyvíz kémiai hatásainak ellenálló kizárólag műanyag anyagú lehet.

·        Az üzemi és a biztonsági tározótérfogat együttes vízszintje alacsonyabb kell, hogy legyen, mint a beömlő vezeték becsatlakozó folyásfenék szintje.

·        Az akna fenékkiképzése a kiülepedések megelőzése céljából fordított csonka kúp alakú lehet.

·        A beton anyagú műtárgy alkalmazását kerülni kell, arra kivételes esetben, egyedi tervek alapján kerülhet sor. A beton műtárgyat minden esetben vízzáró bevonattal kell ellátni, amit gyártói műbizonylattal igazolni szükséges. A terveket a Szolgáltatóval előzetesen egyeztetni kell.

·        A műanyag akna újrahasznosított (reciklált) alapanyagot nem tartalmazhat.

·        Az akna fedlapja fém, vagy műanyag anyagú lehet. Műanyag aknafedlap csak UV sugárzásnak ellenálló anyagból készülhet.

·        A fedlapnak hőszigeteltnek kell lennie, vagy utólagosan hőszigeteléssel látandó el.

·        Az aknafedlapok illetéktelen kezelésének megakadályozása a Felhasználó feladata.

·        Ha a ráhajtás gépjárművel nem kizárható, akkor a fedlapot megfelelő teherbírásúra kell megválasztani. Ebben az esetben a fedlap a műanyag aknát nem terhelheti.

·        Burkolatlan felületbe telepített akna fedlapjának a környező rendezett terepszintből min 10 cm-re ki kell emelkednie.

·        A beemelő akna helyét úgy kell megválasztani, hogy az lehetővé tegye az ingatlanon található kitörési pontok legrövidebb úton történő gravitációs rákötését, és a közterületi gyűjtővezeték legkevesebb iránytöréssel történő legrövidebb elérését.

·        A házi gravitációs szennyvízcsatornát a beemelő aknába egy ponton kell bevezetni.

·        Amennyiben az épület több szennyvíz-kivezetési ponttal rendelkezik, azokat a csatlakozás előtt egyesíteni kell. Az épület kivezetési pontjainál visszaáramlást gátló, az iránytöréseknél tisztítóidom beépítése ajánlott. A házi csatornát megfelelő méretű KGPVC csőanyagból kell kiépíteni. A házi csatorna nem szakszerű kiépítéséből eredő károkért Szolgáltató nem vállal felelősséget.

·        Az 1,5m3 vagy attól kisebb tározó térfogattal rendelkező beemelő esetén a víztelenítése szervizautóval történik (3,5 tonna összsúlyig), amely számára a Felhasználó részéről biztosítani kell a beemelő max. 4 méter távolságra a mindenkori, biztonságos, károkozás nélküli megközelíthetőségét. Ennek hiányában, ha a Felhasználó nem biztosítja korlátozásmentesen a szennyvízbeemelő létesítési hely megközelítési és hozzáférhetőségi lehetőségét, akkor a Szolgáltató nem veszi át üzemeltetésre a szennyvízbeemelőt, amelyet ezzel Felhasználó tudomásul is vesz.

·        Az 1,5m3 tározó térfogatnál nagyobb beemelők víztelenítése kizárólag nagy teljesítményű célgéppel (22 tonna összsúlyú) végezhető el, amely számára a Felhasználó részéről biztosítani kell a beemelő max. 20 méter távolságra történő, mindenkori biztonságos, károkozás nélküli megközelíthetőségét. A fentiek biztosítása mellett maximum 8 méter szívómélységig (szívótér fenék – célgép gémmagasság közötti távolság) végezhető el a víztelenítés. Ennek hiányában, ha a Felhasználó nem biztosítja korlátozásmentesen a szennyvízbeemelő létesítési hely megközelítési és hozzáférhetőségi lehetőségét, akkor a Szolgáltató nem veszi át üzemeltetésre a szennyvízbeemelőt, amelyet ezzel Felhasználó tudomásul is vesz.

·        A házi szennyvízbeemelő szervizautóval történő megközelítéséről (minimum helyigény 2-3 tengelyes szívókocsi esetén 4x3,5x10méter /m-sz-h/) adódó esetleges károkért felelősséget Szolgáltató nem vállal.

·        A szennyvízbeemelő berendezés akadálytalan körbejárhatóságát biztosítani kell, minimum 1 m széles sávban.

·        Az aknában elhelyezett elzáró szerelvénynek a terepszintről segédeszköz nélkül, kézzel működtethetőnek, szerelhetőnek kell lennie.

 

A házi szennyvízbeemelő szivattyúja és szerelvényei:

·        A szivattyút úgy kell megválasztani, hogy a nyomóvezetékben olyan áramlási sebesség alakuljon ki, amely kiküszöböli a lerakódást, a dugulásveszélyt.

·        Két szivattyús kialakítás esetén, üzemzavar alkalmával, a víztelenítés saját szivattyúval végezhető.

·        Kétszivattyús kialakításnál is kizárólag a „hattyúnyakas” kialakítás az elfogadott. A kialakításnál mindkét nyomott oldal biztonságos, károkozásmentes kiemelését biztosítani kell adott fedlap keresztmetszeten. Nagyobb méretű fedlap esetén osztott fedlapkialakítás szükséges. Osztásonként 1 db fedlap 25 kg-nál nehezebb nem lehet.

·        A szennyvízbeemelőkben a körülmények összessége alapján méretezett örvénykerekes merülő (búvár-) szivattyút kell alkalmazni.

·        Az örvénykerekes szivattyúk üzemelési tartományán kívül aprító járókerekes búvárszivattyú alkalmazása ajánlott.

·        Egy lakás esetén a beemelő egységben legalább 1 db, 1 fázisú, (230V) szivattyú alkalmazandó. Az üzembiztonság érdekében javasolt melegtartalék szivattyú telepítése. Két lakás esetén a megfelelő tározókapacitás biztosítása mellett, valamint az üzemeltetés biztonsága érdekében ikerszivattyús kialakítást kell alkalmazni.

·        Ahol háromfázisú hálózat rendelkezésre áll, ott az igényeknek megfelelően kiépített egy vagy három fázisú szivattyút kell választani, egyéb esetekben egyfázisú motorral készült szivattyú is megfelelő.

·        A szennyvízbeemelő szivattyú lehetőleg öntvény, vagy korrózióálló acéllemez házzal, karbantartást nem igénylő csapágyazással, tömítési rendszerrel rendelkezzen. Elvárás a dugulásmentesség és az összességében alacsony karbantartási igény.

·        A szivattyúnak rendelkeznie kell motorvédelmi egységgel (termikus védelemmel).

·        A beemelő szivattyúk vezérlése típustól függően történhet beépített, vagy különálló úszókapcsolókkal. Beépített úszókapcsoló esetében is külön úszókapcsolóval kell megoldani a vészvízszint jelzését.

·        Szennyvízbeemelőbe ajánlott az akna gyártója által javasolt típusú szivattyú beépítése. Ajánlott olyan akna választása, amelybe több gyártó hasonló teljesítményű szivattyúja egyaránt beépíthető.

·        Az akna szállítója által az adott aknatípushoz javasolt gépészeti beépítési készlet használata kötelező.

·        A szivattyú és elektromos kábelek folyamatos víz alatti működésre legyenek alkalmasak, a vízbiztos védelem teljességének elvesztése nélkül (elektromos toldás, kötés nélküli kialakítás).

·        A szivattyú aknán belüli nyomóágát minden esetben visszacsapó szerelvénnyel kell ellátni. Különálló szerelvény esetén a visszacsapó szelepet a nyomócsonk és a szakaszoló szerelvény közé kell beépíteni. Visszacsapó szerelvényként elsősorban a golyós visszacsapó szelepek ajánlottak, kerülni kell a nyelves, membrános kialakításúakat.

·        A beemelő aknában, a fedlapszerkezet közelében, a terepszintről elérhető kezelhető módon, a nyomóvezetéken elzáró szerelvényt kell elhelyezni. A szerelvényt az elfagyástól óvni kell.

·        A szivattyú aknán belüli elhelyezése lehet függesztett, vagy saját lábon álló.

·        A szennyvízbeemelő be- és kikapcsolási szintjeit úgy kell beállítani, hogy a kiülepedés és berothadás veszélye a minimálisra legyen csökkenthető.

·        A szivattyú, házi szennyvízbeemelő aknában lévő nyomóága kizárólag „hattyúnyakas” kialakítású lehet.

·        A fedlappal párhuzamos nyomóágban lévő elzáró mindkét oldalán, kézzel bontható szerelhető gyorscsatlakozót kell beépíteni, a gyors kiemelhetőség és szerelhetőség biztosítása érdekében.

·        A fedlappal párhuzamos, aknában lévő nyomóági elzáró, a fedlaptól, illetve a terepszintről maximum 30 cm-re lehet.

·        A szivattyú és az elzáró szerelvény közötti csőszakaszt úgy kell kialakítani, hogy az a terepszintről bontható legyen.

·        A kiemelendő szivattyú és szerelvény(ek) együttes tömege a 30 kg-ot nem haladhatja meg.

·        Az aknában lévő elzáró szerelvénytől a nyomóvezeték aknafali kitöréséig merevfalú csőanyag alkalmazandó. Az átvezetésnek szivárgásmentesen beépítettnek, vagy megfelelően tömítettnek kell lennie. Amennyiben a vezetékek eltérő anyagúak, az anyagváltásnak az aknában kell elhelyezkednie.

·        Saját lábon álló szivattyú kiemelhetőségét a terepszintről kell biztosítani megfelelő teherbírású és hosszúságú, min. Ǿ10 mm-es vízálló perlon kötéllel. A kötél szivattyúval ellentétes vége részére az aknafalon, a felszínről elérhető módon rögzítési pontot kell kialakítani. A rögzítési pont nem lehet alacsonyabban a vészvízszint magasságánál.

 

A házi szennyvízbeemelő energiaellátása:

·        A házi szennyvízbeemelő energia ellátását az ingatlan áramellátásának mért leágazásáról, kell biztosítani, úgy, hogy annak átadási, csatlakozási pontja a házi szennyvízbeemelő mellé telepítendő vezérlő szekrényben legyen. Ennek a szakasznak a kiépítése és üzemeltetése a Felhasználó feladata és felelőssége. A házi szennyvízbeemelő elektromos energiaellátásának kiépítésekor kötelező az MSZ HD 60364-4-41:2018 szabvány előírásainak betartása. Ezt a szakaszt az energia igényre méretezett, erre a célra alkalmazható vezetékkel (kábel) kell kialakítani. A vezeték földben fekvő és földből kilépő szakaszait is védőcsővel kell védeni.

·        Az elektromos csatlakozási pont a szivattyú vezérlő szekrényében a felhasználói oldal felől becsatlakoztatott energiaellátó vezeték vége. A vezeték bekötése után az első villamos szerelvényként egy áramvédő kapcsolót (életvédelmi, FI relé) kell beépíteni.

·        A házi szennyvízbeemelő berendezésnek a használatbavételkor, átadás-átvételkor érvényes érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálati (ÉV) dokumentációval kell rendelkeznie. A dokumentáció elkészítése a Felhasználó kötelezettsége.

·        Amennyiben a későbbiekben az elektromos csatlakozási pont áthelyezése válik szükségessé, az csak a Szolgáltató előzetes tájékoztatása mellett végezhető el előre egyeztetett és a Szolgáltató által jóváhagyott műszaki kialakításnak megfelelően.

 

A házi szennyvízbeemelő vezérlő szekrénye:

·        Az alábbi műszaki tartalom egyfázisú, egy szivattyúval üzemelő házi szennyvízbeemelő berendezések létesítésére, (felújítására) vonatkozik. Ha háromfázisú szivattyúval, vagy egynél több egyfázisú szivattyúval üzemel, akkor a vezérlő szekrényét hasonló funkciók ellátására alkalmas módon, egyedi terv alapján, a Szolgáltatóval előzetesen egyeztetetten kell kialakítani.

·        A vezérlő szekrény az aknától 2,00 m-nél távolabb, alsó síkja a rendezett terepszinthez képest 0,50 m-nél alacsonyabban nem lehet. Egyedi igény esetén a vezérlő szekrény helyzetét külön egyeztetni szükséges a Szolgáltatóval.

·        A vezérlő szekrényt úgy kell elhelyezni, hogy a szivattyú kábele toldás nélkül csatlakoztatható legyen, és nyitott akna fedlap esetén is biztonságosan működtethetőek és szerelhetők legyenek a benne elhelyezett szerelvények.

·        A szekrényt az időjárási viszonyoknak ellenálló, megfelelő szilárdságú tartószerkezetre kell rögzíteni.

·        Vezérlő szekrény anyaga fém, vagy azzal műszakilag egyenértékű műanyag lehet, megfelelő mechanikai szilárdságú, UV álló kivitelben, IP 65-ös védettséggel, RITTAL 3524 zárszerkezettel.

·        A szekrénynek méretét úgy kell megválasztani, hogy a Felhasználó és a Szolgáltató által kezelhető szerelvényeknek mindegyike elférjen és a szereléshez szükséges hely rendelkezésre álljon.

·        A Felhasználó és a Szolgáltató által kezelhető szerelvények külön szekrényekben is elhelyezhetők. Ebben az esetben csak a Szolgáltató által használt résznek kell zárhatónak, plombálhatónak és kémlelő ablakkal ellátottnak lennie.

·        A vezérlő szekrény párásodásának megszüntetésére termosztáttal vezérelt kisteljesítményű fűtő-keringtető elem beépítése javasolt az érzékenyebb elektronikák védelme miatt.

·        A beemelő akna és a vezérlő szekrény közötti kábelek akadálymentes átvezetését védőcsővel kell biztosítani, amely minimum 0,7 m mélyen vezetett megfelelő elektromos és mechanikai szilárdsággal kell, hogy rendelkezzen.

·        A szekrény és az akna között az összes kábel átvezetését közös védőcsővel kell megoldani. A védőcső méretét úgy kell megválasztani, hogy a kábelek cseréje esetén könnyen átfűzhetőek legyenek.

·        A mérőegységek elhelyezésre szolgáló résznek zárhatónak, plombálhatónak és kémlelő ablakkal ellátottnak kell lennie.

·        A vezérlő szekrényt megfelelő hang és/vagy fényjelzéssel el kell látni hiba esetére, hogy a Felhasználó mihamarabb észlelje a házi szennyvízbeemelő hibáját (nem megfelelő működését).

 

A házi szennyvízbeemelő vezérlő szekrényében a Felhasználó által is kezelhető szerelvények:

·        Áramvédő kapcsoló (életvédelmi FI relé): feladata, hogy lekapcsolja a mögötte lévő hálózatot, amennyiben szivárgó áramot észlel.

·        Áramtalanító főkapcsoló: feladata, hogy a Felhasználó számára lehetővé tegye a berendezés saját villamos hálózatról történő leválasztását, és a szervízelés idejére áramtalanítási lehetőséget biztosítson a Szolgáltató szakszemélyzete részére.

·        Motorvédő egység: a szivattyúgyártó által szállított egység, feladata a szivattyú hő és túláram-védelme. Alternatívaként egyedi, a gyárinál műszakilag megbízhatóbb képességű vezérlő berendezés is beépíthető, ha az alkalmas a beépített szivattyú vezérlésére.

·        Kismegszakító: feladata, hogy zárlat- és túláramvédelemmel legyen ellátva a beemelő elektromos hálózata.

 

A házi szennyvízbeemelő vezérlő szekrényében csak a Szolgáltató által kezelhető szerelvények:

·        Üzemóra-számláló: feladata, hogy mérje a szivattyú valós üzemidejét.

·        Elektromos fogyasztásmérő: feladata a beemelő elektromos energiafelhasználásának mérése. A mérőnek elszámolási mérésre alkalmasnak (hitelesítettnek) kell lennie.

·        Távfelügyeleti SMS egység: feladata a beemelő jelzéseinek továbbítása a Szolgáltató távfelügyeleti rendszerébe. A megjelenítendő hibajelzések: szivattyú nem működik, vészvízszint. A vészvízszint jelzését a szekrény külső oldalán is meg kell jeleníteni, de minimum kémlelőablakon keresztül kell a megfelelő láthatóságot biztosítani.

 

A házi szennyvízbeemelő egyéb előírásai:

·        A gépészeti és villamos berendezéseknek magyarországi forgalomba hozatali engedéllyel kell rendelkezniük. Kizárólag olyan berendezés építhető be, amely megfelelő magyarországi szervizháttérrel rendelkezik.

·        A szennyvízbeemelők komplett, referenciával rendelkező gyártmányok legyenek, azokban a gyártójuk által a kiválasztott aknához ajánlott típusú szivattyúk kerüljenek elhelyezésre. A kiválasztásánál fontos szempont, hogy gyártója, forgalmazója magyarországi referenciával, kiépített állandó szervízhálózattal rendelkezzen.

·        A kiválasztott berendezésnek rendelkeznie kell Magyarországra érvényes gyártói megfelelőségi igazolással, magyar nyelvű telepítési, kezelési és karbantartási utasítással.

·        A gyártónak, szállítónak, ezek hiányában a beruházónak vállalnia kell a hatályos magyar jogszabályokban rögzített kötelező garanciális és jótállási feltételeket, illetve a projektekben meghatározott nyújtott garanciára vonatkozó feltételrendszert.

·        A gyártónak, szállítónak vállalni kell a hatályos magyar jogszabályokban rögzített pótalkatrész-ellátási kötelezettséget.

·        Kivitelezést követően Felhasználónak, jogosult tervező által, megvalósulási dokumentációt kell készítenie a megépült állapotról, amelynek tartalmaznia kell műszaki leírást, helyszínrajzot, hossz-szelvényt és az elektromos bekötés helyszínrajzát. Az elektromos bekötési helyszínrajzon jelölni kell az elektromos csatlakozási pontot.

 

Amennyiben a beemelő műtárgy nem felel meg az alapvető műszaki követelményeknek, a biztonságos üzem feltételeinek, úgy a Szolgáltató a beemelő átvételét megtagadhatja, vagy a törvényben meghatározott feladatok ellátását felfüggesztheti és felszólíthatja a felhasználót, hogy a hiányosságokat szüntesse meg.

 

A házi szennyvízbeemelő biztonságos üzemének feltételei különösen: 

·        a beemelő korlátozásmentes megközelíthetősége, 

·        a beemelő felhasználó által biztosított folyamatos energiaellátása,

·        a beemelő rendelkezzen érvényes érintésvédelmi jegyzőkönyvvel, 

·        a beemelő nyomóvezetékén üzemképes elzáró szerelvény legyen felszerelve, és az a szennyvíz vész-maximum szintje felett legyen,

·        a szivattyú rendelkezzen kiemelő kötélzettel, rudazattal stb., amely a maximum vészvízszint felett megfogható.

 

Az áramellátást eltérő műszaki kialakítás vagy megállapodás hiányában a felhasználó biztosítja. Szolgáltató kizárólag olyan házi szennyvízbeemelő esetében végzi el a törvényben megfogalmazott feladatokat, amelynek elektromos betáplálása életvédelmi relével van felszerelve.

A házi szennyvízbeemelő műtárgyba vezető gravitációs szennyvízelvezetésnél, maximum vészvízszint alatti szifonszinttel rendelkező lefolyók esetén a felhasználónak az ingatlan elöntés elleni védelmét visszaáramlás elleni műszaki védelem beépítésével szükséges biztosítania. Ezen védelmet nyújtó berendezések nem tartoznak a Szolgáltató hatáskörébe, ennek hiányára visszavezethető károkért Szolgáltató nem tehető felelőssé.

A Szolgáltató részére, a törvényben megfogalmazott feladatok ellátására át nem adott vagy kialakításuk miatt a Szolgáltató részéről üzemeltetésre át nem vehető házi szennyvízbeemelők a házi szennyvízhálózat részét képezik. A házi szennyvízhálózat részét képező beemelők üzemeltetése, karbantartása, működőképességük biztosítása a felhasználó feladata. Ez esetben a közszolgáltatási szerződésben külön rögzíteni kell a szolgáltatási pontot.

A Szolgáltatói hozzájárulás a kiadás dátumától számított 2 évig érvényes.

 

Házi szennyvízbeemelő működtetése során nem rendeltetésszerű használatból adódó meghibásodásnak minősül:

 

A szennyvíztől idegen anyagok, tárgyak melyek szivattyú dugulását, a járókerék megakadását, forgó-mozgó alkatrészek normálistól eltérő kopását okozzák (rongy, pelenka, egészségügyi betétek, higiéniai eszközök, szilárd, fém, fa, műanyag, üveg anyagok stb.).
A háztartási mosogatás mennyiségét meghaladó mennyiségű olaj, zsiradék, nem háztartási (ipari) tisztítóanyagnak minősülő, a háztartási kiszerelésnél töményebb, illetve azoktól eltérő vegyszerek rendszerbe kerülése.
Olyan folyadékok és vegyszerek, melyek a beemelőben, a bekötővezetékben és a törzshálózatban tűz- és robbanásveszélyt okoznak.
A beemelőre történő illegális rákötés vagy a véletlenszerűen bekerülő csapadékvíz és hordalékainak károsító hatása.