Számlázás, folyószámla-egyeztetés, számlamásolat

A Szolgáltató az elszámolás alapjául szolgáló fogyasztásmérőkön mért fogyasztásról nyilvántartást vezet. A Vksztv. 52. § (1) bekezdése szerinti elszámolásnál a víziközmű-szolgáltató a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők aktuális és az ezt megelőző állásáról, valamint a mérési különbözetről a Vhr. 61. § (2) bekezdésében foglalt leolvasást követően kiállított számla mellékletében tájékoztatja a bekötési vízmérő felhasználóját (Vhr. 65. § (6) bekezdés).

Bekötési vízmérővel nem rendelkező felhasználási helyen az átalánydíjas elszámolásra irányadó ivóvíz mennyiséget a Vhr. 8. melléklete tartalmazza. A víziközmű-szolgáltató indokolni köteles, ha az ott meghatározott mennyiségeknél többet tekint az elszámolás alapjának. Lakossági felhasználó kizárólagos használatában álló nyaralók, üdülők, esetében a Vhr. 8. mellékletében található táblázat 1-2. sorában megállapított átalánymennyiségek alapján évente legalább 5 hónap időtartamra (május-szeptember hónapokra) kell a víziközmű-szolgáltatás díját felszámítani (Vhr. 65. § (13) bekezdés).

A vízdíj számlázásnak az alapja a mért vízmennyiség, csatornahasználati díj számlázásának alapja a közcsatornába bocsájtott, hitelesen mért szennyvízmennyiség, mérés hiányában a csatornaműbe bekötött ingatlanon felhasznált, hitelesített vízmérőn mért teljes vízmennyiség, illetve az egyéb forrásból beszerzett, ingatlanon felhasznált vízmennyiség.

A Szolgáltató jogosult:

·        egyes felhasználói kategóriákban a főmérős és mellékvízmérős víz és csatornahasználati-díjszámlák bemutatását megbízott útján is teljesíteni.

·        Abban az esetben, amennyiben Szolgáltató tudomására jut, hogy a tényfogyasztás jelentősen meghaladja a Felhasználó által kért átalány részmennyiséget, úgy Szolgáltató jogosult egyoldalúan a részszámlázandó havi átalány mennyiséget a tényleges fogyasztás mennyiségéhez igazítani és ez alapján számlázni.

Eljárás teljes körű mellékvízmérősítés esetén

A Vksztv. 52.§. (2a) bekezdése szerint a mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező elkülönített vízhasználók kérhetik, hogy a víziközmű-szolgáltatási díj elszámolásának alapja kizárólag a mellékvízmérőkön mért fogyasztás legyen, ha

·        valamennyi elkülönített felhasználói hely hatályos mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkezik és az ivóvízvételi helyek fogyasztását kizárólag hiteles, plombával vagy záró bélyeggel ellátott mellékvízmérőkkel mérik, és

·        a mellékvízmérőkön és a bekötési vízmérőn mért fogyasztási adatok, valamint a helyszíni ellenőrzés alapján a csatlakozó hálózati szakaszon a karbantartás elmaradására visszavezethető vízveszteség vagy az elszámolatlan vízvétel lehetősége kizárható.

A kérelmező a teljes körű mellékvízmérősítés igénybevételével kapcsolatban személyesen az ügyfélszolgálati irodában, a telefonos ügyfélszolgálaton vagy az FCSM honlapján (www.fcsm.hu) kaphat tájékoztatást.

Az igénybejelentéshez kapcsolódó nyilatkozatminta, képviselő személyére vonatkozó magánokirat-minta, valamint a megállapodás-tervezet az ügyfélszolgálaton térítésmentesen hozzáférhetőek, vagy az FCSM honlapjáról (www.fcsm.hu) letölthetőek.

A benyújtandó kérelem tartalma:

·        a kérelemmel érintett felhasználási hely (ingatlan) címe, helyrajzi száma;

·        az adott bekötési vízmérőhöz tartozó, mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező elkülönített vízhasználók által aláírt teljes bizonyító erejű magánokirat, melyben közlik a víziközmű-szolgáltatóval a képviseletükben eljáró természetes személy esetén annak nevét, lakcímét, anyja nevét, születési helyét és idejét, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén annak székhelyét, cégjegyzékszámát, adószámát, képviselőjének nevét, lakcímét, anyja nevét (továbbiakban: képviselő), ha az nem a bekötési vízmérő szerinti felhasználó vagy a bekötési vízmérő szerinti közös képviselő;

·        a képviselő postai illetve telefonos, valamint e-mail-es elérhetősége ;

·        a helyszíni ellenőrzés alapjául szolgáló, a csatlakozó hálózati szakasz megvalósulási állapotáról, jogosultsággal rendelkező tervező által készített és aláírásával ellátott, a kérelem benyújtását megelőző 90 napnál nem régebbi műszaki dokumentáció (állapotterv) ;

·        megbízott képviselő által a teljes mellékmérősítés feltételeinek való megfelelésről kitöltött nyilatkozat,

·        a mellékvízmérők és a bekötési vízmérő egyidejű leolvasásának időpontjára vonatkozó javaslat az FCSM gyakorlatával összhangban.

A benyújtott kérelem elbírálása

Az FCSM a benyújtott kérelem tartalmi elemeit (a felhasználási hely adatai, kapcsolódó mellékszolgáltatási szerződések megléte) nyilvántartásával is összehasonlítva ellenőrzi, amennyiben szükséges azt kiegészítésre, hiánypótlásra visszaküldi.

A Szolgáltató ellenőrzi továbbá, hogy a bekötési vízmérő szerinti felhasználónak és az elkülönített felhasználóknak lejárt fizetési határidejű szolgáltatási díjtartozása az érintett felhasználási helyeken van-e. Amennyiben a szolgáltató lejárt fizetési határidejű díjtartozást tart nyilván, az érintett felhasználási helyeken, úgy azok rendezéséig a közszolgáltatási szerződés tárgyi Megállapodással való módosítására (kiegészítésére) nem kerülhet sor.

A fenti feltételek megfelelőssége esetén a kérelmező képviselővel 8 napon belül az FCSM felveszi a kapcsolatot, időpont egyeztetése érdekében (telefonon vagy e-mailben). Sikertelen kapcsolatfelvétel esetén, postai úton írásban tájékoztatja az FCSM a képviselőt az időpont-egyeztetés lehetőségéről, a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül.

Amennyiben a fenti feltételek nem teljesülnek (hiányos, vagy nem megfelelő kérelem, vagy szolgáltatási díjtartozás) úgy a kérelem benyújtásától számított 15 napon belül a Szolgáltató írásban tájékoztatja a kérelmező képviselőt a hiánypótlási kötelezettségről, szolgáltatási díjtartozás rendezésnek szükségességéről.

Az előre egyeztetett időpontban – a benyújtott tervdokumentáció alapján – a képviselő részvételével a szolgáltató helyszíni ellenőrzést végez. Adott évben, adott felhasználási hely tekintetében az első előre egyeztetett ellenőrzést és egy esetlegesen szükséges hibajavítási ellenőrzést díjmentesen, míg minden további, a kérelem elbírálhatóságához előírt ellenőrzést meghatározott díjazás ellenében végez el a szolgáltató.

Ennek során ellenőrzi: 

·        a bekötési vízmérő és mellékvízmérők közötti csatlakozó hálózat műszaki állapotát, 

·        a bekötési vízmérő mellett az elkülönített vízhasználati helyek és más vízvételi helyek teljes körű mérősítésének meglétét,

·        az elkülönített felhasználási helyek összes vízvételi lehetőségének mellékmérővel történő mérését, 

·        a mellékvízmérők hitelességét és az azt igazoló plomba vagy bélyegzés állapotát,

·        szolgáltató által elhelyezett plombazár(ak) számát és állapotát, 

·        a vízmérők beszerelési állapotát (függőleges vagy vízszintes beépítés),

·        a vízmérők egyszerű vizsgálattal történő működőképességét (nem álló mérő, befolyásolásra utaló jel nem látható stb.), 

·        az adott mellékvízmérő felszereléséhez kiadott szolgáltatói hozzájárulásban foglaltaknak való megfelelőséget,  

·        az elkülönített vízhasználók szolgáltatói nyilvántartásban szereplő adatait.

Az elkülönített vízhasználóknak vagy képviselőjüknek minden elkülönített vízhasználati helyen egy időben (egy kiszállással) lehetővé kell tenniük az ellenőrzést a Szolgáltató számára.

Amennyiben az előre egyeztetett időpontban a kérelmezők nem teszik lehetővé a teljes körű ellenőrzést, ennek ténye az ellenőrzési jegyzőkönyvben rögzítésre kerül. Az eljárás a képviselő által az ellenőrzésre írásban megadott új időpontig szünetel. Ha a képviselő 15 napon belül az ismételt kivizsgálásra új időpontot nem egyeztet, az FCSM a kérelmet elutasítja.

A helyszíni ellenőrzésről a Szolgáltató minden esetben jegyzőkönyvet vesz fel. Az ellenőrzés során feltárt nem megfelelőségi hiba esetén a javításról a lakóközösségnek saját költségén kell gondoskodnia, melyet követően a képviselő írásos jelzése alapján ismételt vizsgálat elvégzésére kerül sor, annak kézhezvételétől számított 15 napon belül. Eredményes helyszíni ellenőrzés esetén az FCSM azonnal teljes körű leolvasást is végez.

A megállapodás megkötése

Az eredményes helyszíni ellenőrzést követő 15 napon belül az FCSM köteles a háromoldalú Megállapodást (szolgáltató – bekötési vízmérő szerinti felhasználó – elkülönített vízhasználók képviselője) írásos, nyomtatott formában, a szükséges példányszámban (minimum 3 eredeti példány), aláírásával ellátva a képviselőnek

·        személyesen átadni,

·        vagy postai úton megküldeni.

A szerződési ajánlatban foglaltak a szolgáltatót a Megállapodás átadását vagy kézbesítését követő 15 napig kötik. A Megállapodás ajánlati kötöttségi időben történő visszaküldése esetén a Megállapodás az ellenőrzés során leolvasott mérőállásokkal lép érvénybe, a már meglévő közszolgáltatási szerződés kiegészítő megállapodásaként. 

Amennyiben az ajánlati kötöttségi időn belül a Megállapodás nem kerül visszaküldésre, az nem jön létre.

A Megállapodás megkötéséig a szolgáltató és az érintett elkülönített vízhasználók között a már megkötött szerződések alapján történik az elszámolás. A Megállapodás megkötését követően, a helyszíni ellenőrzésen végzett teljes körű leolvasás alapján az FCSM a bekötési vízmérőre és a mellékmérőkre elszámoló számlákat készít.

A Vksztv. 52.§ (2a) és a Vhr. 62.§ (5) bekezdésében meghatározott feltételeknek a megállapodás teljes tartalma alatt teljesülniük kell. Az ehhez szükséges intézkedéseket a felhasználó és a képviselő haladéktalanul megteszik (különösen az ún. más vízvételi helyek vízmérőinek hitelesítése és a vízmérők épségének megőrzése, minden további létesítendő vízvételi hely engedélyeztetése, ezekre mellékszolgáltatási szerződés megkötése, a bekötési vízmérőtől kezdődő csatlakozó és belső hálózati szakasz karbantartása).

A feltételek teljesülésében bekövetkező bármely változást haladéktalanul be kell jelenteni a szolgáltató felé.

A Szolgáltatónak az elszámolatlan vízvételre utaló leolvasási adat keletkezését követő 30 napon belül kell sort kerítenie a szükséges vizsgálatra. Az ellenőrző vizsgálaton a Vhr. 62. (6) bekezdés a) pontja szerinti képviselő vagy a bekötési vízmérő szerinti felhasználó biztosítja a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők, valamint a csatlakozó hálózat egyidejű, részletes műszaki felülvizsgálatának lehetőségét. Az ellenőrző vizsgálaton a Vhr. 68. §-nak az együttműködésre és a jegyzőkönyv tartalmára vonatkozó rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell (Vhr. 62.§ (9) bekezdése alapján).

Ha a Vhr. 62. § (9) bekezdés szerinti ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a csatlakozó, illetve házi ivóvízhálózati szakaszon a Vhr. 62. § (8) bekezdésben meghatározott mérési különbözetet meghaladó vízfogyasztást elszámolatlan vízvétel okozta, az elszámolatlan vízvétel megszüntetéséig a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők összesített fogyasztási különbözetének megfizetése, valamint a Vhr. 62. § (8) bekezdés szerinti soron kívüli ellenőrzés költségei az érintett mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező vízhasználókat - eltérő megállapodás hiányában - egyetemlegesen terhelik (Vhr. 62.§ (9) bekezdése alapján).

Ha a Vhr. 62. § (9) bekezdés szerinti ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a csatlakozó, illetve házi ivóvízhálózati szakaszon a Vhr. 62. § (8) bekezdésben meghatározott mérési különbözetet meghaladó vízfogyasztást elszámolatlan vízvétel okozta, az elszámolatlan vízvétel megszüntetéséig a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők összesített fogyasztási különbözetének megfizetése, valamint a (8) bekezdés szerinti soron kívüli ellenőrzés költségei az érintett mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező vízhasználókat – eltérő megállapodás hiányában – egyetemlegesen terhelik.

A víziközmű-szolgáltató a Vhr. 62. § (8) bekezdésben meghatározott mérési különbözetet meghaladó vízfogyasztás Vhr. 62. § (10) bekezdés alapján történő számlázását az elszámolatlan vízvétel megszüntetéséig alkalmazhatja. Az elszámolatlan vízvétel megszüntetését a Vhr. 62. § (6) bekezdés a) pontja szerinti képviselő bejelenti a víziközmű-szolgáltatónak (Vhr. 62.§ (10)-(11) bekezdése alapján).

Ha valamely mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkező, és a Vksztv. 52. § (2a) bekezdése szerinti elszámolási módot választó elkülönített vízhasználó

a) a mérésügyről szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendeletben előírt határidőn belül a mellékvízmérő hitelesítéséről nem gondoskodott,

b) három egymást követő alkalommal nem teszi lehetővé a Vhr. 62. § (6) bekezdés c) pontja szerinti időpontban a mellékvízmérő leolvasását, vagy

c) 60 napot meghaladó fizetési késedelembe esett,

az egyéb jogkövetkezmények viselése mellett tűrni köteles, hogy a víziközmű-szolgáltató az adott felhasználási helyen a Vhr. 72. § és a Vksztv. 58. § szerinti jogkövetkezményeket alkalmazza. (Vhr. 62. § (12) bekezdése alapján).

Mérőeszközök leolvasása

Az ivóvízmérők ütemterv szerinti helyszíni leolvasását az FCSM, illetve megbízottja végzi.

A szolgáltató a bekötési vízmérő és mellékvízmérők teljes körű leolvasását a közszolgáltatási és mellékszolgáltatási szerződésekben foglalt gyakoriság szerint végzi. 

A szolgáltatói leolvasások között, a számlákon feltüntetett diktálásra nyitva álló időpontokban érkező, a felhasználó/elkülönített vízhasználók által bediktált mérőállásokról a szolgáltató elszámoló számlát készít. Ennek hiányában részszámla készül.

Leolvasás, elszámolás, az eltérések kezelése teljes körű mellékvízmérősítés esetén

Ha a Vksztv. 52. § (2a) alapján a bekötési vízmérő, illetve az elkülönített vízhasználatok összesített fogyasztásának különbözete meghaladja az 5 százalékot, a csatlakozó hálózati szakasz esetleges vízveszteségének és elszámolatlan vízvételeinek (a továbbiakban együtt: elszámolatlan vízvétel) felülvizsgálata érdekében az FCSM a saját költségén, soron kívüli ellenőrzést végezhet.

A vizsgálatra az elszámolatlan vízvételre utaló leolvasási adatok keletkezését követő 30 napon belül kerülhet sor. Az ellenőrző vizsgálaton a lakóközösség Megállapodást aláíró képviselője és az elkülönített vízhasználók közösen biztosítják a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők, valamint a csatlakozó hálózat egyidejű, részletes műszaki felülvizsgálatának lehetőségét. Az ellenőrző vizsgálaton a Vhr. 68. §-nak az együttműködésre és a jegyzőkönyv tartalmára vonatkozó rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

Amennyiben a leolvasási adatok keletkezésével (szolgáltatói leolvasással) egy időben ellenőrző vizsgálat is történik, - mely során a lakóközösség Megállapodást aláíró képviselője biztosítja a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők, valamint a csatlakozó hálózat egyidejű, részletes műszaki felülvizsgálatának lehetőségét – úgy az FCSM az ellenőrző vizsgálatot az elszámolatlan vízvételre utaló leolvasási adatok keletkezését követő 30 napon belül megtartandó helyszíni vizsgálatnak tekinti, ezért ismételt helyszíni vizsgálatot nem tart.

Amennyiben az ellenőrző vizsgálaton a lakóközösség nem biztosítja a csatlakozó hálózat, illetve a főmérő és az összes mellékmérő egyidejű leolvasását, ellenőrzését, úgy az FCSM a rendelkezésére álló, a szolgáltató által leolvasott mérőállások alapján bocsátja ki a bekötési vízmérő számláját, valamint soron kívüli ellenőrzés, leolvasás költséget a lakóközösség (társasház) részére az FCSM kiszámlázza. 

A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény 2. § 9. bekezdése értelmében a házi ivóvízhálózat: a felhasználási hely ivóvízfogyasztását biztosító – az ingatlan alkotórészét képező – vezeték, amely a vízkivételi helyig szállítja a vizet, valamint annak kiegészítő elemei (így különösen vízmérő berendezés elhelyezésére szolgáló akna és fogyasztói csap) karbantartásáról a Felhasználó köteles gondoskodni. Fentiekre való tekintettel, ha a Felhasználó mulasztásából adódó hiba miatt nincs lehetőség a vízmérő leolvasására (akna nem megfelelő, mérő víz alatt van), akkor a Szolgáltató a mérő leolvasáshoz szükséges többlet munkát (akna szivattyúzása) a Felhasználó felé utolóagosan kiszámlázhatja. 

Az elfogadott mérési hibahatárt meghaladó mérték esetén:

·        ha a mérési különbözetet meghaladó vízfogyasztást nem a csatlakozó, illetve házi ivóvízhálózati szakaszon keletkezett elszámolatlan vízvétel okozta, az ellenőrzés költségeit, valamint a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők összesített fogyasztási különbözete alapján számított díjat az FCSM nem hárítja át a felhasználókra. Ha az ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a csatlakozó, illetve házi ivóvízhálózati szakaszon az elfogadott mérési hibát meghaladó vízfogyasztást elszámolatlan vízvétel okozta, az elszámolatlan vízvétel megszüntetéséig a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők összesített teljes fogyasztási különbözetét és az előző szolgáltatói leolvasás óta esedékes alapdíjakat az FCSM a víziközmű-szolgáltatási számlában a bekötési vízmérő szerinti felhasználóra kiszámlázza. A soron kívüli ellenőrzés, leolvasás költséget a lakóközösség (társasház) részére kiszámlázza.

Az FCSM az elfogadott mérési hibát meghaladó vízfogyasztás számlázását az elfogadott mérési hibahatáron belüli utolsó elszámolástól az elszámolatlan vízvétel megszűnéséig alkalmazhatja. Az elszámolatlan vízvétel megszüntetésének napját a lakóközösség Megállapodást aláíró képviselője 3 napon belül írásban köteles bejelenteni az FCSM felé, aki emiatt saját költségén 5 munkanapon belül soron kívüli ellenőrzést és leolvasást végez. 

Felhasználói/elkülönített vízhasználói kötelességek a Megállapodás időtartama alatt:

·        hiteles mellékvízmérő biztosítása,

·        a mellékvízmérő cseréjének elvégzése saját költségen,

·        a leolvasási gyakoriságnak megfelelő és rendkívüli leolvasások/ellenőrzések lehetőségének a biztosítása,

·        a szolgáltatási díj fizetési határidőre történő megfizetése, 

·        a bekötési vízmérőt követő belső ivóvízhálózati szakaszok és mellékvízmérők rendszeres ellenőrzése, karbantartása, a feltárt hibák javítása, a vezetékhálózatot érintő bármely műszaki beavatkozás bejelentése, az ellenőrzési lehetőség biztosítása;

·        a vízmérő, illetve a hitelesítő plomba megsérülése, meghibásodása esetén a szolgáltató értesítése és a javítás elvégzése;

·        az ellenőrzésre szolgáló szolgáltatói plombazár megsérülése esetén a szolgáltató azonnali értesítése, lehetővé téve a szolgáltató általi cserét;

·        a belső ivóvízhálózatot érintő új felhasználási hely kialakítási igénye esetén annak engedélyeztetése a szolgáltatóval,

·        az elszámolatlan vízvételezési lehetőségek kizárása,

·        lakossági és nem lakossági díjtarifát érintő változások azonnali bejelentése,

·        felhasználói és képviselet változások határidőben történő bejelentése,

·        az Üzletszabályzatban és a Megállapodásban foglalt egyéb kötelezettségek teljesítése.

A Szolgáltató kötelessége a Megállapodás időtartama alatt:

·        a mellékvízmérők hitelesítésének lejártáról érintettek értesítése írásban,

·        a mellékvízmérők cseréjének elvégzése az elkülönített vízhasználó esetleges megbízása alapján, az elkülönített vízhasználó költségére,

·        teljes körű leolvasás végzése a leolvasási gyakoriságnak megfelelően a Megállapodás szerint,

·        a bekötési vízmérő és a mellékvízmérők összesített fogyasztási különbözetének megállapítása, a különbözet külön szabályok szerinti elszámolása;

·        rendszeres rész-, illetve elszámoló számlázás;

·        a vezetékhálózatot érintő bármely műszaki beavatkozás bejelentését követően szükség szerint az esetleges ellenőrzés elvégzése,

·        lakossági és nem lakossági díjtarifát érintő változások átvezetése,

·        felhasználói és képviselet változások bejelentést követő átvezetése,

·        az Üzletszabályzatban és a Megállapodásban foglalt egyéb kötelezettségek teljesítése.

A megállapodással rendelkező elkülönített vízhasználó fogyasztásának korlátozása, vagy előrefizetős vízmérő felszerelésével történő biztosítása:

Amennyiben a már megkötött Megállapodással rendelkező elkülönített vízhasználó

·        a mérésügyről szóló törvény végrehajtásra kiadott kormányrendeletben előírt határidőn belül a mellékvízmérő hitelesítésről ismételt felszólításra sem gondoskodott,

·        három egymást követő alkalommal nem teszi lehetővé a Megállapodás szerinti időpontban a mellékvízmérő leolvasását, vagy

·        60 napot meghaladó késedelembe esett,

az egyéb jogkövetkezmények viselése mellett tűrni köteles, hogy az FCSM az adott felhasználási helyen a Vhr. 72. § és a Vksztv. 58. § szerinti jogkövetkezményeket alkalmazza.

A megkötött megállapodás felmondásának okai:

·        a felek közös megegyezése,

·        szerződő felek bármelyikének jogszabálynak megfelelő rendes és rendkívüli felmondása,

·        közszolgáltatási és/vagy a mellékszolgáltatási szerződés megszűnése,

·        határozott időre történő szerződéskötés esetén a határozott idő lejárta,

·        a felek közötti szerződésben rögzített egyéb megszűnési ok bekövetkezése.

A Felhasználó köteles a szolgáltatóval, illetőleg a leolvasást végző személlyel együttműködni, a fogyasztásmérőhöz való hozzáférést biztosítani, annak tisztántartásáról, fagy elleni védelméről gondoskodni, továbbá a fogyasztásmérő rendellenes működéséről a Szolgáltatót haladéktalanul értesíteni.

A fogyasztásmérő leolvasásának gyakoriságát a Szolgáltató jogosult megállapítani azzal, hogy legalább évente egy alkalommal, a Felhasználó kérésére negyedévente – a Felhasználó értesítése mellett – köteles a fogyasztásmérő leolvasására.

Fogyatékkal élő védendő felhasználók nyilvántartásában szereplő lakossági felhasználó kérelmezheti a fogyasztásmérő havi (időközi) szolgáltatói leolvasását. A pontos időpontról előzetesen a Felhasználó és az FCSM telefonos egyeztetést folytatnak le.

A fogyasztásmérők leolvasását az FCSM vagy megbízottja előre meghatározott ütemterv alapján végzi, a mérőleolvasást végző munkatársak személyazonosságukat fényképes azonosító igazolvánnyal igazolják.

A Szolgáltató az Általános Szerződési Feltételekben rögzített rendszerességgel, lakossági Felhasználók esetében évi rendszerességgel, meghatározott felhasználói kör esetében (jellemzően nagyfogyasztók) havonta, kéthavonta vagy negyedévente olvassa a fogyasztásmérőket. A Felhasználó a leolvasás időpontjában külön értesítés nélkül is köteles a mérőhely szabad megközelítését és a fogyasztásmérő leolvasását biztosítani.

A rendszeres ütemezéstől eltérő, a felhasználó kérésére történő soron kívüli leolvasásért a Szolgáltató vagy megbízottja díjat számíthat fel. 

Évente egy alkalommal annak a Felhasználónak is, aki a vízmérőállást maga diktálja, mindenképpen lehetővé kell tennie a Szolgáltató számára a Szolgáltató általi mérőleolvasást. 

A Szolgáltató a mérő leolvasásának várható időpontját (legalább 5 napos időtartam megjelölésével) a számlán feltünteti.

Amennyiben a fogyasztásmérő leolvasását végző személy az előzetesen jelzett időpontban nem tudta rögzíteni a mérőállást, köteles értesítést hagyni a levélszekrényben vagy fellelhető módon a felhasználási helyen. Az értesítésben a Szolgáltató felhívja a Felhasználó figyelmét a leolvasás második megkísérlésének idejére, annak nem megfelelősége esetén az időpont-egyeztetés lehetőségére – azzal, hogy a leolvasásra legalább heti egy munkanapon 20 óráig lehetőséget biztosít –, továbbá a Szolgáltató időpont-egyeztetésre alkalmas elérhetőségére és a leolvasás legkésőbbi időpontjára. A leolvasás időpontja tekintetében a Szolgáltató és a Felhasználó köteles megegyezni.

A felhasználónak a felajánlott 5 napos időtartamon belül meg kell határoznia azt az időpontot, amely számára megfelelő. Ha a megadott időtartamon belül nem tudja biztosítani a leolvasást, ezt a víziközmű-szolgáltató felé jeleznie kell legkésőbb az időtartam kezdetét megelőző napon.

Ha a fogyasztásmérő leolvasására legalább egy éven keresztül nem került sor, és a felhasználó nem jelentett be fogyasztásmérő-állást, valamint távleolvasási adat sem áll rendelkezésre, a víziközmű-szolgáltató az ivóvíz- és a szennyvízmennyiséget a legutolsó sikeres leolvasást megelőző 12 hónap átlagfogyasztását alapul véve állapítja meg, valamint bekötési mérővel rendelkező felhasználási helyek esetében a sikertelen leolvasást követően, legfeljebb 30 napon belül, a kibocsátott számlában, rögzített telefonhívás keretében vagy egyéb igazolható módon Szolgáltató a felhasználó figyelmét felhívja arra, hogy legfeljebb két hónapon belül egyeztesse le a soron kívüli leolvasás időpontját, és tegye lehetővé annak elvégzését.

A víziközmű-szolgáltató a soron kívüli leolvasás elvégzésére legalább heti egy munkanapon 20 óráig lehetőséget biztosít. Az értesítésnek tartalmaznia kell a víziközmű-szolgáltató időpont-egyeztetésre alkalmas elérhetőségét is.

Ha az előzőekben leírt ismételt értesítés ellenére a felhasználó nem él az időpont-egyeztetés lehetőségével vagy az egyeztetett időpontban nem biztosítja a leolvasás elvégzését, a víziközmű-szolgáltatót a leolvasás elmaradásáért nem terheli felelősség.

A Szolgáltató által végzett időszakos vagy eseti leolvasás nem mentesíti a Felhasználót a rendszeres karbantartási kötelezettsége alól. 

Amennyiben a szolgáltatói leolvasás alkalmával kiugró fogyasztás tapasztalható, akkor azt a Szolgáltató leolvasó munkatársa azonnal jelzi a Felhasználónak szóban, amely tájékoztatás megtörténtének tényét a Felhasználó köteles aláírásával elismerni. Ennek hiányában a leolvasást követő 15 napon belül az FCSM postai levélben tájékoztatja a Felhasználót a kiugró fogyasztás tényéről.

A Szolgáltató akkor tekinti a fogyasztást az átlagos fogyasztást meghaladó kiugró fogyasztásnak, ha az időszakban mutatkozó napi átlagfogyasztási adat azt megelőző 12 hónap fogyasztásának egy napra vetített mértékének 150%-a vagy azt meghaladja és a fogyasztás eléri a 4 m3-t.

Amennyiben a kiugró fogyasztás oka a házi ivóvízhálózat meghibásodása, és a hibára utaló jelet a Szolgáltató a mérő leolvasásakor, ellenőrzésekor vagy cseréje során észlelte, úgy lehetőleg a helyszínen, vagy ha a helyszíni tájékoztatás akadályba ütközik, haladéktalanul, írásban, igazolható módon vagy rögzített telefonbeszélgetés útján köteles az FCSM a Felhasználót tájékoztatni a tapasztaltakról és a Felhasználó feladatairól. A tájékoztatás magában foglalja az azonnali hibajavításra vonatkozó jogszabályi Felhasználói kötelezettséget.

A Szolgáltató a szolgáltatás díjáról felhasználási helyenként és időszakonként – az általános forgalmi adóról szóló törvény előírásainak, illetőleg az árjogszabályoknak megfelelő – számlát bocsát ki, melyet a felhasználó a szerződésben meghatározott feltételekkel köteles kiegyenlíteni. Az elszámoló számla kibocsátásának gyakorisága a leolvasási gyakoriságot követi. Ha az elszámolás időszaka a két hónapot meghaladja, a Szolgáltató jogosult részszámlát kibocsátani. 

A Szolgáltató jogosult egyes felhasználói kategóriákban a főmérős és mellékvízmérős csatornahasználati-díjszámlák bemutatását megbízott útján is teljesíteni.

Aki az ingatlanon keletkezett szennyvizet a szennyvízelvezető műbe mérés nélkül vezeti és a vizet nem vagy nem csak közműves vízellátáshoz csatlakozva, hanem saját vízműből vagy más vezetékes megoldással szerzi be, köteles a beszerzett valamennyi vízmennyiség mérésére hiteles vízmérőt működtetni, a mért mennyiségekről a Szolgáltatót tájékoztatni. 

A Szolgáltató, illetve megbízottja az ivóvíz- és csatornahasználati-díjszámlát elektronikusan, postai úton vagy személyes kézbesítés útján juttatja el a felhasználó részére.

A felhasználó megkeresésére – amennyiben az adott felhasználó érintett felhasználási helyére vonatkozóan az FCSM Zrt. vezeti a folyószámlát – elvégzi a folyószámla egyeztetését, az ügyfelet tájékoztatja a befizetésekről, valamint a nyitott számlákról, fennálló hátralékról. Abban az esetben, ha a kiállított számlát az FCSM Zrt. értékesítette (jelenleg a Díjbeszedő Faktorház Zrt. részére) és ezért a folyószámlát nem itt vezetik, akkor az információkkal a Szolgáltató nem rendelkezik.

A felhasználó, díj ellenében, a Szolgáltatótól vagy megbízottjától számlamásolatot kérhet. A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. csak a számlatulajdonosnak, illetve a Vksztv. alapján erre jogosultaknak adhat ki számlamásolatot.